Franjevačka provincija Sv. Križa - Bosna Srebrena

  • Puni ekran (Fullscreen)
  • Široki ekran (Widescreen)
  • Uski ekran (Narrow screen)
  • Veća slova
  • Standardna veličina slova
  • Standardna veličina slova


Hrvatski mučenici i žrtve

E-mail Ispis PDF

Zagreb - Međunarodni znanstveni skup « Hrvatski mučenici i žrtve iz vremena komunističke vladavine « održan je u Zagrebu 25. - 26. travnja  u zgradi Hrvatske biskupske konferencije. Organizatori skupa su zajednička Komisija za hrvatski martirologij biskupskih konferencija Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Hrvatski institut za povijest i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar. U ime Hrvatske biskupske konferencije skup je pozdravio njezin predsjednik, nadbis-kup đakovačko-osiječki Marin Srakić. U ime Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine skup je pozdavio izaslanik predsjednika BK BiH biskupa Franje Komarice i vojni ordinarij u BiH Tomo Vukšić.

U ime ureda za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komiunističkih zločina nakon Drugog svjetskog rata, govorio je dr. Andrija Hebrang, predsjednik Upravnog vijeća Ureda.

U ime Hrvatskog instituta za povijest, govorila je dr. Jasna Turkalj, ravnateljica instituta. Ona je istaknula kako se institut sustavno bavi žrtvama rata i poraća i da za cilj ima pojedinačni popis svih žrtava tog vremena. Dosada je skupljeno oko 500. 000 imena. Neki se, nažalost, uporno trude poniziti rezultate istaživanja, iako žrtve imaju pravo na spomen i sjećanje, rekla je dr. Turkalj.

U ime Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar govorio je ravnatelj dr. Vlado Šakić koji je upozorio da su žrtve komunizma u vrijeme komunizma bile tretirane kao neprijatelji, što je onemogućavalo istraživanje.

Uvod u rad znanstvenog skupa dao je gospičko-senjski biskup dr. Mile Bogović, predsjednik Komisije za hrvatski martirologij. Spomenuo je kako je papa Ivan Pavao II. vidio mučenike kao blago prošlosti te je pozvao sve narode da popišu svoje mučenike. Izgradnja Crkve hrvatskih mučenika na Udbini odgovor je Papi. Zajednička Komisija za hrvatski martirologij nastala je zato što o žrtvama nitko nije govorio. Prioritet je istražiti žrtve komunizma. Biskup Bogović istaknuo je važnost suradnje s povjesniča-rima. Zbog toga je i organiziran ovaj znanstveni skup. Komunizam je oduzimao živote, ali i pravo na grob. Malobrojnost postupaka za proglašenje mučenika govori koliko je jaka promidžba protiv žrtava. Pred istraživačima je velilki posao, zaključio je biskup Bogović.

Dr. Jure Krišto, voditelj odjela za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta, održao je izlaganje « Komunizam kao ideologija i politički program «. U izlaganju je govorio o nprijateljskom stavu komunizma prema Katoličkoj Crkvi i o elementima komunizma kao što su ateizam, nasilje, manjak morala, mržnja i osveta.

Dr. Josip Jurčević imao je izlaganje pod nazivom « Ustrojavanje represivnog sustava u komunističkoj Jugoslaviji «. Napomenuo je da je do sada u bivšoj Jugoslaviji otkriveno oko 1.800 grobišta; 900 u Hrvatskoj, 600 u Sloveniji, 200 u Srbiji i 100 u BiH.

Dr. Miroslav Akmadža održao je izlaganje « Primjena represivnog sustava prema Katoličkoj Crkvi « Istaknuo je kako je represivni sustav bio usmjeren prema ljudima Crkve, prema njenim djelatnostima i prema ljudskoj savjesti.

Mr. Tomislav Jonjić u izlaganju « Zakonske osnove i mogućnosti istraživanja zločina i žrtava u Hrvatskoj « istaknuo je kako postoje pravne osnove za progon zločinaca, ali nema političke volje.

Dr. Mile Lasić održavo je izlaganje « Zakonske osnove i mogućnosti istraživanja zločina i žrtava u BiH, a Mitja Ferenc izlaganje « Zakonske osnove i mogućnosti istraživanja zločina i žrtava u Sloveniji». Istaknuo je da se na području Slovenije nalazi izuzetno veliki broj žrtava. Izvansudska ubijanja bila su najjača u Sloveniji gdje je najviše ubijeno Hrvata.

U popodnvnom dijelu prvog dana skupa dr. Vladimir Geiger u predavanju  « Žrtve i mučenici Drugog svjetskog rata i poraća u Hrvatskoj « istaknuo je kako su u Jugoslaviji obavljena tri popisa ljudskih gubitaka. Nažalost, ti popisi nisu obuhvatili komunističke žrtve. O komunističkoj i partizanskoj represiji najbolje govori dokumantacija partizanskih postrojbi, organa KPJ, OZNE i KNOJ-a, rekao je dr. Geiger.

Predavanje « Žrtve i mučenici Drugog svjetskog rata i poraća u Bosni i Hercegovini « održao je mons. Tomo Vukšić. Naveo je kako je u BiH ukupno ubijeno 235 crkvenih osoba, među njima je skoro jedna četvrtina svećenika Franjevačke provincije Bosne Srebrene, njih 47 od 192.

Slijedilo je deset izvješća iz pojedinih nad/biskupija. Izvješće o mučenicima i žrtvama iz Hvarske biskupije izložio je fra Stipo Marčinković, član provincije Bosne Srebrene.

Potom je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta dr. sc. Željko Tanjić otvorio izložbu literature na temu skupa, govoreći: « Želimo sačuvati spomen na sve ono što se događalo u našoj domovini nakon Drugog svjetskog rata i u vrijeme komunističke diktature «. Izložena literatura darovana je Hrvatskom katoličkom sveučilištu koje je organiziralo ovu izložbu.

U prijepodnevnom dijelu drugog dana, u četvrtak, 26. travnja, sudionicima skupa pridružili su se generalni tajnik Biskupske sinode nadbiskup Nikola Eterović, zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, sisački biskup Vlado Košić i član Europskog parlamenta Lojze Peterle. Nadbiskup Eterović istaknuo je: « Mi kao Katolička crkva dajemo naglasak na svjedoke, kršćanske svjedoke ljubavi u takvim veoma teškim vremenima i zato nastojimo povijesnim istaživanjima identificirati one koji su zavrijedili biti blaženi i sveci …mi stavljamo za uzor blažene i svete koji su dali svoj život iz ljubavi prema svojim neprijateljima, koji nisu mrzili one koji su ih progonili …Važno je otkriti te svjedoke i predstaviti ih cijeloj Crkvi, jer 20. stljeće je stolječe mučenika «, poručio je nadbiskup Eterović.

Potom su slijedila izvješća iz još devet nad/biskupija, šest iz franjevačkih provincija, po jedno iz dominikanske i isusovačke provincije , te jedno iz Družbe milosrdnica sv. Vinka. Nakon toga izneseni su rezultati i planovi postojećih Postulatura za proglašenje mučeništva Alojzija Stepinca, Miroslava Bulešiča, Drinskih mučenica i s. Žarke Ivasić, Vicepostulature hercegovačkih franjevaca i Postupaka fra Rafe Kalilnića i Dominika

Barača. O mučenicima i žrtvama Franjevačke provincije Bosne srebrene govorio je vikar Provincije fra Marijan Karaula.

Nakon rasprave biskup Bogović izložio je « Smisao i načini čuvanja memorije mučeništva i mučenika «.

U zaključcima skupa ističe se potreba da svaka biskupija imenuje povjerenika za hrvatski martirologij, koji će koordinirati rad u biskupji i župama. Polazište rada biskupijskih povjerenstava treba biti stvaranje popisa svih žrtava u svakoj katoličkoj obitelji. Potiče se Crkvu u hrvatskom narodu da nastavi i dovrši rad na pronalaženju mučenika među žrtvama i za njih pokrene kanonski postupak. Predlaže se da svaka biskupija na svom području odredi Dan mučenika i način proslave tog dana. Potiču se župnici da nastoje oko prikupljanja svjedočanstava živućih svjedoka. U svrhu praćenja i usmjeravanja Komisija će nastaviti razvijanje zajedničkog glasila i portala te nastojati oko osnivanja ureda. Komisija će objaviti zbornik radova s ovog znansvenog skupa i po potrebi organizirati nove skupove. Pozivaju se državne vlasti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini da što prije dovrše cjelovit popis žrtava iz Drugog svjetskog rata i poraća tako da se onemoguće manipulacije sa žrtvama. Pozivaju se državne vlasti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini da odlučnije djeluju u osudi zločinačke komunističke ideologije te promiču demokraciju i slobodu svake osobe, piše u zaključcima ovog znanstvenog skupa.

Stipo Marčinković

Trenutno se nalazite na: Povijest Provincije Zadnje novosti Hrvatski mučenici i žrtve