Franjevačka provincija Sv. Križa - Bosna Srebrena

  • Puni ekran (Fullscreen)
  • Široki ekran (Widescreen)
  • Uski ekran (Narrow screen)
  • Veća slova
  • Standardna veličina slova
  • Standardna veličina slova


Susret Provincijala s delegacijom ambasade SAD-a u BiH i pri Svetoj Stolici

E-mail Ispis PDF

Sarajevo - Provincijal Bosne Srebrene, fra Lovro Gavran, primio je danas delegaciju  Ambasade Sjedinjenih Američkih Država pri Svetoj Stolici i u Bosni i Hercegovini. Delegaciju je predvodio gosp. Miguel Humberto Diaz, veleposlanik SAD-a pri Svetoj Stolici, u pratnji su bili gosp. Steven Gillen, službenik za ljudska prava i vjerska pitanja Ambasade SAD-a u Sarajevu;

gosp. Nicholas Hill, zamjenik veleposlanika SAD-a u BiH; Ante Miliša, politički pomoćnik veleposlanstva SAD-a u Sarajevu; te gđa. Kim Penland, šefica političko-ekonomskog odijela veleposlansta SAD-a pri Sv. Stolici. Susret je bio u prostorijama Franjevačkog provincijalata na Kovačićima u Sarajevu.

Tijekom susreta veleposlanik Diaz se zanimao kako franjevci vide situaciju u BiH i regionu, te koji su problemi s kojima se susreću u svom djelovanju među narodom. Provincijal fra Lovro upoznao je veleposlanika Diaza s izrazito lošim stanjem katolika i Hrvata u BiH. Veliki je broj katolika otišao iz BiH, vrlo malo ih se vratilo. Mnogi su otišli zbog rata, ali nažalost mnogi su otišli i još uvijek odlaze zbog teške ekonomske situacije naše zemlje.

Rat je davno završio, ali se nisu napravili nikakvi veći koraci u omogućavanju povratka protjeranih. S druge strane na ekonomskom području povratak je onemogućen i time što ljudima nije osigurano radno mjesto. Još je mnogo drugih problema koji našu zemlju vode u propast, kao što su korupcija i mito. Budući da na višim razinama vlasti ne postoji konsenzus među političarima, onda se pribjegava korupciji kako bi se došlo do određenih ciljeva.

Naši političari često govore o Daytonskom sporazumu kao da ih on oslobađa odgovornosti i brige za ekonomski prosperitet zemlje. Korupcija ne poznaje ni nacionalne ni bilo kakve razlike. Nažalost, u ovoj zemlji se često dogodi da korupcija više spoji ljude, nego jedno zdravo vođenje politike. Predstavnici Američke ambasade u BiH su kazali kako je trenutno jedan od njihovih zadataka upravo borba protiv korupcije, kako bi ova zemlja napravila pozitivne pomake u bolju budućnost.

Ambasador Diaz je zahvalio franjevcima za njihovu blizinu i brigu za narod, jer kako je kazao, „oni se ne brinu samo za onaj nebeski kruh koji treba ljudima, nego i konkretno rade na karitativnom području“. Dodao je da bi ovaj model brige za narod trebao biti primjer i političarima. BiH treba neko trajnije rješenje političke i ekonomske krize, kako bi mogla doživjeti prosperitet.

Veleposlanik Diaz je obećao da će i oni pri Svetoj Stolici pokušati još više raditi na tome da se pomogne Bosni i Hercegovini na putu prema boljoj budućnosti. Sastanak je završio u optimističnom ozračju i uvjerenju da se može i treba raditi na boljitku naše zemlje. Na koncu susreta Provincijal i gosti su razmijenili simbolične darove, kao uspomenu na ovaj susret.

Trenutno se nalazite na: Povijest Provincije Zadnje novosti Susret Provincijala s delegacijom ambasade SAD-a u BiH i pri Svetoj Stolici