Canberra/Australija - U prošlu subotu okupilo se mnoštvo hodočasnika u Hrvatskoj katoličkoj misiji u Canberri na već sada tradicionalnoj proslavi Stepinčeva.
Ove godine je prva subota u mjesecu veljači osvanula sunčanim danom i u izvanrednom raspoloženju. Sv. misa slavljena je u 10.30 sati, a predvodio ju je fra Ivo Tadić, voditelj HKM u Wollongongu, uz koncelebraciju fra Euzebija Maka iz Newcastla, te domaćina fra Miroslava Jelića, voditelja HKM Canberra.
Na samom početku misnog slavlja fra Miroslav nas je sve pozdravio ovim riječima: “ Zahvalan sam dragomu Bogu na lijepom vremenu, odazivu moje braće fra Ive i fra Euzebija, velikom odazivu vjernika iz Wollongonga i trudom pastoralnog vijeća, društva žena i organizacijskog odbora te cijele Canberške vjerske zajednice da dostojno u zajedništvu proslavimo našega blaženika Alojzija Stepinca.”
Crkveni zbor nas je obradovao izborom prigodnih pjesama i skladnom izvedbom uz pripomoć domaćeg tamburaškog sastava. U fra Ivinoj homiliji čuli smo puno novih osvrta na život i rad blaženoga kardinala Stepinca, a posebno nas je obradovala vijest da postoji mogućnost da kardinal Stepinac bude proglašen i svetim u ovoj godini. Stepinčev uzorni život i čvrsta opredjeljenost za dobro svih ljudi, njegov nepokolebljivi stav da i usred političkih pritisaka i progona možemo i moramo stajati čvrsto uz svoj narod oslonjeni na vjeru u Boga i vjernosti nauci crkve.
U drugom dijelu slavlja izišli smo u procesiji iz crkve pred kip blaženoga Alojzija, pomolili se i odpjevali par prigodnih pjesama, a zatim krenuli u crkveno dvorište koje je za ovu zgodu uljepšano i natkriveno velikim jedrima-platnima pružajući hodočasnicima zaštitu od sunca. Mjesta je bilo dosta za nekih 300 osoba koje su ostale na bogatom ručku, kolačima i kavi. I na tom trećem dijelu slavlja tamburaši i crkveni zbor izveli su cijeli splet narodnih i pobožnih pjesama.
Ljubo Vranko