Franjevačka provincija Sv. Križa - Bosna Srebrena

  • Puni ekran (Fullscreen)
  • Široki ekran (Widescreen)
  • Uski ekran (Narrow screen)
  • Veća slova
  • Standardna veličina slova
  • Standardna veličina slova


Suho polje – župa Uznesenja Marijina

E-mail Ispis PDF

Župa Suho Polje nastala je odvajanjem od župe Kupres, najprije kao mjesna kapelanija 1870. god., a koja je potom 1873. i formalno proglašena župom. Matice se vode od god. 1870.

Ubrzo nakon osnivanja kapelanije izgrađena je župna kuća, koju je radio Mato Radnić-Baja, tada poznati graditelj i klesar livanjskoga kraja. Kuća je u vrijeme Drugoga svjetskog rata, god. 1942, zapaljena. God. 1951. počinje njezina obnova, a u njoj je otvorena i kapelica za bogoslužje. U njoj se najzad 1953, nakon 11 godina, ponovno nastanio župnik. Kuća je dovršavana do konca pedesetih godina. Na njoj su vršeni zahvati početkom sedamdesetih godina, pa i u novije vrijeme. U zadnjem ratu kuća je opljačkana i zapaljena. Po projektu Josipa Dumančića iz Zagreba sagrađena je nova župna kuća koja još nije uređena.

Na Suhom Polju postojala je drvena crkvica od sredine pedesetih godina 19. stoljeća. Gradnja nove crkve započela je 1881. god. Gradio ju je Jozo Radnić-Baja. Crkva je uskoro dovršena, osim zvonika koji je samo djelomice izgrađen. Pod konac stoljeća on je porušen i započet novi, ali ni ovaj put nije dovršen. To će se dogoditi tek 1926. god., kada je podignut zvonik u kamenu, izgleda, prema ranijem Vancašovom projektu. Zvonik je rađen od tesanog kamena i lijepog je izgleda, pa je župnik želio cijelu crkvu prilagoditi novoizgrađenom zvoniku. Zbog toga je Karl Pařik (Paržik) 1927. god. napravio nacrt za preuređenje crkve. Do realizacije projekta, čini se, ipak nije došlo. Crkva je na Veliku Gospu 1942. godine zapaljena. Trebalo je čekati dugo vremena nakon rata da se obnovi. Ona je najzad god. 1959. osposobljena za održavanje bogoslužja. Crkva je također obnavljana početkom sedamdesetih, te sredinom osamdesetih godina. U njoj se nalazila slika Sv. Nikole Tavelića od Lj. Laha.

U zadnjem ratu crkva je minirana i potpuno srušena a župni stan zapaljen. Svi su župljani otišli ili su bili protjerani. Nakon oslobođenja Kupresa i područja župe Suho Polje 1994. vraćaju se i prvi Kuprešaci svojim domovima. Dobivši od općine stan na raspolaganje definitivno se vratio i župnik. Izgradnja nove crkve započela je 1998. po projektu Josipa Dumančića iz Zagreba. Već sljedeće godine u rujnu slavljena je prva sveta misa u novosazidanoj crkvi. Uz crkvu je sagrađen i toranj visine 22 metra u koji su postavljena tri zvona.

Župa Suho Polje imala je 1877. god. 2.074 vjernika, a 1935. god. 3.826. U međuvremenu je od teritorija ove župe god. 1900. formirana župa Rastičevo. Suhopoljska župa je 1991. imala 1.449 vjernika (1974: 1.560). U zadnjem ratu svi su župljani prognani. Do danas, vratilo ih se u župu 431 vjernik. Župu tvore sljedeća naselja: Suho Polje, Bili Potok, Malovan, Novo Selo, Olovo, Osmanlije, Stražbenica i Zlosela.